Na spletnem portalu Radiotelevizije Slovenija je v prispevku o tem, da so 1. junija leta 1914 na Preloki (in dan prej v Adlešičih) nastali najstarejši slovenski zvočni zapisi, objavljena tudi tale fotografija Preloke:

01
Iz Arhiva NUK-a

To je fotografija, ki je nastala v nedeljo, 11. avgusta 1940, ko je Božidar Jakac s 16-milimetrsko kamero na Preloki snemal svoj znameniti dokumentarec Bela krajina (že barvni, a še nemi film). V film je med drugim vključil tudi danes že antologijski pogled na našo vasico s hriba Krtinjek.  V prvi plan tega kadra je Božidar Jakac postavil par v preloški narodni noši. Tole je zamrznjeni prizor iz Jakčevega filma (na 24. minuti in 33. sekundi filma):

02

To so hkrati tudi prvi znani posnetki in tudi prva znana fotografija naše vasi s Krtinjka - pogled, ki danes velja za značilno preloško veduto in je bil do danes predmet mnogih fotografskih, filmskih in slikarskih upodobitev (glej tudi prvo stran www.preloka.si ).

A vrnimo se k zgornji fotografiji, ki jo danes hranijo v NUK-u v Ljubljani. Kdo je fotograf, ni znano. Najverjetneje ne sam Jakac, ampak nekdo iz njegovega spremstva. Verjetno prof. Rudolf Mušič (po rodu iz Adlešičev), morda dr. Milan Bano. Je pa ta isti fotograf tisto avgustovsko nedeljo pri nas posnel še več fotografij. Nekatere od njih smo na Preloki.si že objavili.

In še o paru v narodni noši: ženska je Anica Novak, po domače Ančica Županova, pozneje poročena Bole, moški pa Niko Grdun - Štalarski, pozneje priženjen k Radovičevim.

Vendar pa ta prizor iz 11. avgusta 1940 ni ovekovčen le na fotografiji in v filmu, ampak tudi likovno. Poznejši mož Anice Novak - Janez Bole iz Ljubljane, sicer tudi ljubiteljski slikar, je po tej fotografiji ustvaril dve oljni sliki. Ena je pri Županovih na Preloki, druga pri Boletovih v Ljubljani.

03

Tale visi na steni pri Županovih. Slikar jo je leta 1955 poklonil svojemu tastu Stanku Novaku za njegov 60. rojstni dan.

Podatke zbrala in zapisala Ana Starešinič.

(3. 6. 2014)