Ne spreglejte dokumentarca o zakladu Bele krajine – Toniju Gašperiču

  

V elitnem terminu TVS 1 si bomo lahko v soboto, 2. novembra 2013, ob 21.05 ogledali prvi del dokumentarca o Toniju Gašperiču, iz cikla oddaj Legende velikega in malega ekrana. Drugi del njegovega portreta bo na sporedu v nedeljo, 3. novembra, ob 13.25, prav tako na TVS 1.

 

Iz napovednika TVS:

 

TONI GAŠPERIČ je živa legenda slovenskega radia, televizije in širšega- ne samo satirično humorističnega – kulturnega prostora na Slovenskem. Zato mu nacionalna RTV na višku praznovanja svojih obletnic 85/55 let odmerja prostor, da v dveh delih obudi spomine na mnoga gostovanja na radiu in televiziji in predstavi tudi svoje dolgoletno kulturno delovanje v Beli krajini in vsej Sloveniji.
Toni Gašperič je pisatelj, pesnik, pisec besedil za popevke, komedijant, kulturni animator, humanitarni delavec in pedagog. Skozi desetletja je ustvaril podobo Slovenca- Belokranjca, ki na zabaven način razveseljuje, biča nepravilnosti – v šolskem sistemu, turizmu, politiki in družbi nasploh – in na satiričen način ponuja izboljšave slabega delovanja države na različnih nivojih in v različnih okoljih. Že več kot 50 let.
Gašperiča so najprej posvojili otroci. Izšolani pedagog jim je znal prisluhniti in ponuditi »drugačno šolo«- veselo, nasmejano in vznemirljivo. Generacije šolarjev so rasle z njegovimi domislicami, ki jih je v VESELEM TOBOGANU pripisal nečaku tete Mare in se z njimi poistovetili. Kasneje so tudi odrasli poslušalci slovenskega radia in gledalci TV v njem prepoznali izvirnega in pronicljivega humorista in satirika, ki zna iz Bele krajine- nekoliko iz centra- ostro videti zmote in neumnosti, ki jih ljudje počnemo v želji, da bi bolje živeli. Vselej pa so bile njegove kritične bodice blagohotne, z vgrajeno željo, da bi jih vendarle uvideli in odpravili neumnosti. Nikoli žaljive in osebne. Kot glas malega človeka, ki vidi, sliši in čuti, pa nima vzvodov in orodja, da bi stvari spreminjal.
SLAVKO HREN je v prvi oddaji s Tonijem Gašperičem obujal spomine predvsem na gostovanja na TV in v legendarnem VESELEM TOBOGANU, v drugi pa tudi o pisateljevanju, ustvarjanju besedil za popevke, kulturnem animatorstvu in dobrodelnosti.